Trendy we wnętrzach w 2019

Jak zmienią się wnętrza w tym roku? Sprawdźmy, czy nadal królował będzie skandynawski minimalizm, a może powrócimy to designu lat 70. Jedno jest pewne, na pewno nie będzie nudno.

Koral opanuje wnętrza

Już od dwudziestu lat Instytut PANTONE wybiera na kolor roku. W tym wybór padł na Living Colar. Błyszczący kolor koralu rozświetli każde pomieszczenie i nada mu jasny, optymistyczny wygląd. Jak każdy z wyborów dokonywanych przez ten amerykański instytut, również ten niesie za sobą przesłanie. Ma on zwrócić uwagę na problem ocieplania klimatu, zakwaszenia oceanów i co za tym idzie obumieraniu wielkich połaci raf koralowych. Modne będą ściany w tym kolorze, jak również dodatki w postaci poduszek, narzut oraz aksamitne fotele, oraz sofy.

Kolory wchodzą do kuchni

Biel, która już od dawna króluje wśród mebli kuchennych, powoli przemija. Projektanci i architekci coraz częściej stawiają na pastelowe fronty ocieplające przestrzeń. Jest to też związane z odejściem od skandynawskiego minimalizmu na rzecz bardziej wyszukanych form i większej ilości kolorów. Kolorowe fronty idealnie łączą się z blatami imitującymi drewno i marmur, tworząc spójną całość.

To samo tyczy się przestrzeni nad blatem i ścian w kuchni. Nowy rok przynosi żywe kolory i geometryczne wzory płytek, tworzące niesymetryczne powierzchnie. Jeżeli chodzi o sam układ kuchni, nadal proponowane są duże powierzchnie łączące salon z miejscem do gotowania. Otwieramy przestrzeń, łącząc w niej różne, przenikające się funkcje.

Styl mid-centrury powraca na salony

Zarówno w modzie jaki i wnętrzach widzimy zafascynowanie latami 70-tymi. Obłe meble wypierają te kanciaste, widzimy coraz większe przenikanie się funkcji między pomieszczeniami i powrót do rozwiązań proponowanych przez projektantów 50 lat temu. Przestrzenie, w których żyjemy mają być jasne, otwarte, wypełnione naturalnymi materiałami i projektowane z myślą o mieszkańcach i otaczającej ich naturze. Meble tak jak w stylu skandynawskim mają być przede wszystkim funkcjonalne, jednak widzimy większy nacisk na zabawę kształtem i kolorem. Widać, że konsumenci chcą wybierać meble indywidualne, rzemieślnicze.

Styl mid-century to nie tylko meble, ale również dodatki. Głównie proste, organiczne wyglądające jak obłe rzeźby. Oświetlenie w pomieszczeniach to nie tylko źródło światła. Często stanowią dominujący element dekoracyjny czy wręcz odrębne dzieło sztuki. Pomieszczenia utrzymane w takiej charakterystyce powinny zachwycić wszystkich miłośników dobrego designu.