Poznaj tajniki prania

robimy pranie

Pranie pomimo, iż zdaje się być robotą wybitnie prostą, wielu z nas może sprawić spory problem. Pionierskie sprzęty piorące posiadają programy przedstawione w niezwykle jasny sposób, jednak, co jeżeli nasza pralka nie posiada tych udoskonaleń? Oto parę zaleceń, jakie opłaci się wziąć pod uwagę!

1. Posortowanie ubrań

Istotne, aby nie dawać wszystkich ubrań za jednym razem do pralki. Sortujemy ubrania po barwach i tkaninach, z jakich są wyprodukowane. Jeżeli chodzi o kolory to pranie trzeba rozdzielić na białe, ciemne jak też wielokolorowe. Właściwa selekcja barw umożliwi stronienie od pofarbowania ciuchów. Nie każdy materiał toleruje taką samą temperaturę. Najlepiej czytać metki, jaka temperatura prania jest polecana przez producenta. W różnej temperaturze będziemy prali ubrania jeansowe, len czy akryl.

2. Oglądaj metki!

suszenie praniaJak już wyżej pisaliśmy warto zerknąc na wskazówki dotyczące prania zapisane na metce. Dzięki nim będziemy posiadali informacje nie jedynie, jaka jest odpowiednia temperatura prania, lecz także czy w ogóle możemy prać i prasować.

3. Temperatura wody

Istotny jest wybór stosownej temperatury. Lekkie materiały pierzemy w niskich temperaturach. Duże zabrudzenia w wysokich. Też czarne pranie należy prać w małych temperaturach, dzięki temu nie stracą tak szybko swego koloru.

4. Wybór preparatu do prania

Ciemne, białe a może kolorowe? W zależności od tego, jakie wrzucasz pranie, dobierz odpowiedni preparat. Dostępnych jest bardzo dużo preparatów – proszki, kapsułki a także płyny. Pamiętaj, aby preparat był dobrany do koloru prania! Co więcej należy też użyć płynu do płukania, jaki nada ciuchom świeży zapach. Możesz także dodać do pralki profesjonalne chusteczki, które mają za zadanie wyławiać pigmenty, jakie w razie czego mogły by ufarbować inne pranie.

5. Uruchamiamy pralkę

Posortowane ciuchy warto umieścić w bębnie pralki, dorzucić środki do prania, wyselekcjonować właściwy program, zamknąć drzwiczki od pralki po czym ją uruchomić. Prawda, że niezwykle proste?